Hunger Games: Aréna smrti | Recenze


Nacházíme se daleko v budoucnosti, v rozlehlých troskách severní Ameriky, kde se rozkládá Panem s hlavním městem Kapitolem a dvanácti přilehlými kraji. Původně jich bylo třináct, ale před sedmdesáti čtyřmi lety se kraje proti Kapitolu vzbouřili, ale ten je s velkou převahou porazil a třináctý kraj jednou pro vždy pohřbil. Jako pokání a připomínka za tento čin, jednoročně Kapitol pořádá klání zvané Hunger Games, Hladové hry, kde každý kraj poskytne jedno chlapce a jednu dívku od dvanácti do osmnácti let, aby proti sobě bojovali na život a na smrt. Z arény může vyjít jen jediný vítěz. A letošní rok bude velmi zajímavý, jelikož z odlehlého kraje se do Hladových her přihlásí dobrovolně Katniss Everdeenová, aby zachránila svoji mladší sestru Prim. Jenže do arény nejde sama. Nedoprovodí ji nikdo jiný, než Peeta Mellark, syn pekaře, jehož přítomnost v Hladových hrách by si nedokázala Katniss představit ani v tom nejdivočejším snu.

Šestnáctiletá Katniss žije se svou matkou a mladší sestrou Prim ve dvanáctém kraji. Nedávno přišla o otce při výbuchu v dolech a její matku to hrozně zasáhlo, takže se Katniss nyní stará o vše, hlavně o její uživení - chodí lovit do lesa, který je od jejich kraje oddělen plotem, a jeho navštěvování se trestá. A právě nyní stojí před největší zkouškou svého života - musí jít do arény, a pokud chce přežít, bude muset zabíjet. Hlavní hrdinku Katniss jsem si okamžitě oblíbila. Přišla mi skutečná, ne žádná vyumělkovaná postava bez rozumu. Katniss oplývá kuráží, silou a aurou nedotknutelnosti, ale uvnitř je to citlivá dušička. Její nejlepší přítel je Hurikán. Oba dva jsou si natolik podobní, až je někteří považují za příbuzné. Mají i podobné vlastnosti. Hurikán je odvážný, chytrý, rozumný, skvělý lovec. Já mám Hurikána opravdu ráda, ale spíše se zařazuji do teamu Peety - team Peeta forever! Peeta je úplným opakem Katniss a Hurikána. Je milý, tichý, milují a neublížil by živé duši.  Je synem pekaře a rád vypomáhá v pekařství při zdobení dortů, jenže ty ho v aréně nezachrání. Určitě ještě stojí za zmínku Haymich. Haymich je ve dvanáctém kraji znám jako opilec, než jako jediný žijící vítěz Hladových her, ale tím také je. Každoročně dělá splátcům z dvanáctého kraje mentora, a letos to vyšlo na Katniss a Peetu. Haymiche jsem si oblibovala pomalu, ale pak ke konci mě přeci jen přesvědčil, že se mu dá věřit, a v některých momentech i spolehnout.

„Hloupí lidé jsou nebezpeční."

První díl trilogie Hunger Games jsem poprvé četla když šel do kin film, takže tak čtyři roky zpátky. Svět byl nadšený, série si našla spoustu fanoušků, já sama si knihu přečetla na doporučení kamarádky, a nedám od té doby na ni dopustit. Právě nedávno jsem ji četla podruhé a stále z ní mám stejný zážitek jako poprvé. Katniss, Peeta, Hurikán a spousta dalších postav jsou tak skvěle vykresleny a příběh má originální nápad, tak co víc si přát? Jinak má kniha rychlý spád, já osobně ji měla přečtenou za jediný den! Já si rozhodně nemám u prvního dílu na co stěžovat, spíš bych pěla jen samou chválu typu - skvělé postavy, čtivý příběh, překvapivé závěry a skvělý konec. První díl Hunger Games je pro většinu fanoušků knih nejlepší, já ho mám opravdu ráda, líbil se mi od začátku až do konce, ale můj oblíbený díl je jinačí. To ale neznamená, že kniha ode mne dostane nějaké nízké hodnocení. Ani za nic. Hunger Games první díl je definitivně perfektní a nezaslouží si jiné hodnocení než pět hvězdiček. Kdo knihu nečetl, rozhodně to brzy napravte, nebudete litovat!

Ještě pár slovy na závěr, bych ty z vás, kteří jste ještě neviděli filmové zpracování, maličko na něj nalákala. Dle mého názoru, a myslím, že ho bude sdílet i více lidí, je první film zpracován přesně podle knihy. Jsou tam nějaké ty detaily, co nesedí, ale ze všech filmů, první díl nejvíce odpovídá své knižní předloze, takže fanoušci knihy, rozhodně se na něho podívejte, bude se vám líbit!

Hodnocení:

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment

Knihu si můžete pořídit zde

Anotace: Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají… Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her – boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti – a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce.


Originální název: The Hunger Games
Autorka: Suzanne Collins
Série: Hunger Games
Díl: 1.
Počet stran: 384
Vazba: Paperback 2.vydání (Paperback 1.vydání)
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2013 (2008 - 1.vydání)
Hodnocení na Databázi knih: 92%
Hodnocení na Goodreads: 4.37

nessa_lovesbooks

Nessa, jednadvacetiletá recenzentka, knihomolka, milovnice seriálů a angličtiny. Jsem normální (praštěná) lidská bytost, která tráví neuvěřitelné množství času čtením, blogováním, kreslením či malováním. Co mě baví? Jednoznačně čtení, dále jakákoliv kreativní činnost, moji přátelé, nakupování knih, hudba, seriály nebo filmy - jsem takový seriálový a filmový maniak.

6 komentářů:

 1. Jé, Hunger Games... to je doba, co jsem to četla! A byla jsem stejně nadšená jako ty. Bylo (a pořád je :D) boží ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím..:D Hunger Games je skvělá série, moje srdcovka...:D ♥

   Vymazat
 2. Moc pěkná recenze! :) Já se na tu knížku musím taky konečně vrhnout, dostala jsem ji k minulým Vánocům a ještě jsem se k ní nedostala :/
  http://fandombeforebloodcz.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju!...:) Určitě si na ni udělej čas, stojí za to...:)

   Vymazat
 3. Super recenze! :) Knihu jsem ještě nečetla, což mě mrzí. Snad se k ní někdy dostanu. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju..:D To je škoda! Určitě si knihu někde sežeň a přečti, nebudeš toho litovat...:)

   Vymazat