Pýcha a předsudek | Recenze


Rodina Bennetových má pět dcer - krásnou a milou Jane, chytrou a upřímnou Elizabeth, hlavní hrdinku románu, tichou Mary, která je věčně zabraná do knížek a dvě mladší dcery Kitty a Lydii, které svůj čas věnují flirtování s vojáky. Jediným cílem paní Bennetové je dobře provdat své dcery. Mladý, bohatý a hlavně svobodný pan Bingley si pronajme dům v sousedství, což se moc zalíbí paní Bennetové. Pan Bingley se zamiluje do Jane, ale kvůli setře pana Bingleyiho a jeho pyšného přítele pana Darcyho, který má, vůči Jane jisté pochyby, není jisté, jestli ti dva budou spolu. K tomu se pan Darcy a Elizabeth moc nemají v lásce, jenže pak se všechno změní a Elizabeth si uvědomí, že nemá lidi soudit podle toho, co o nich někdo říká. Budou nakonec pan Bingley s Jane spolu? A co pan Darcy, najde si někoho?

Naprosto úžasná knížka, kterou jsem si zprvu nechtěla přečíst, protože to byla povinná četba, jenže pak jsem změnila názor a knížku jsem si půjčila. Moc se mi líbila, nádherný příběh od skvělé autorky.

Hlavní hrdinka Elizabeth mi přišla hodně upřímná, ale taky chytrá a trošku tvrdohlavá. A pan Darcy? Do toho jsem se zamilovala, i když byl ze začátku pyšný a namyšlený.

Na závěr vám tuto knížku doporučuji, určitě si ji přečtěte, stojí za to.

Hodnocení:

Anotace: Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama Jane Austenová (1775-1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila - asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek.

Originální název: Pride and Prejudice
Autorka: Jane Austen
Série: -
Díl: -
Počet stran: 400
Vazba: Paperback
Nakladatelství: Leda
Rok vydání: 2012
Hodnocení na Databázi knih: 92%
Hodnocení na Goodreads: 4.23

nessa_lovesbooks

Nessa, dvacetiletá recenzentka, knihomolka, milovnice seriálů a angličtiny. Jsem normální (praštěná) lidská bytost, která tráví neuvěřitelné množství času čtením, blogováním, kreslením či malováním. Co mě baví? Jednoznačně čtení, dále jakákoliv kreativní činnost, moji přátelé, nakupování knih, hudba, seriály nebo filmy - jsem takový seriálový a filmový maniak.

Žádné komentáře:

Okomentovat